Bakan Zeybekçi Et Fiyatlarının Düşeceği Tarihi Açıkladı

Son günlerde gündemde sürekli olarak spekülasyonlara neden olan et fiyatları hakkında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’den açıklama geldi. Bakan Zeybekçi, et fiyatlarında gümrük vergisindeki yapılan düşüş, önümüzdeki ay ile birlikte et fiyatlarına yansıyacağını belirtti.

Özel Sektöre İthalat İzni Hakkında Açıklama

NTV Canlı yayınına konuk olan Ekonomi Bakanı Zeybekçi, gündeme ilişkin konuları değerlendirirken merak edilen sorulara da yanıt verdi. Bakan Zeybekçi “Özel sektöre ithalat izini verildi mi?” sorusuna cevap olarak,  “Ekonomi Bakanlığı olarak, Özel sektöre ithalat izini vermemiz söz konuş değil. Zaten izine tabi değil. bazı tarım ürünlerinde et, tavuk gibi bazı ürünlerinde Gıda ve Tarım Bakanlığımızca özel izine tabi. Bazı hassasiyetlerimiz var. Bazı hastalıklar var gibi” ifadelerini kullandı.

İthalatta Gümrük Vergisinin Düşürülmesi

Et fiyatlarındaki son duruma değinen Bakan Zeybekçi, ithalatta gümrük vergisinin de düşürüldüğünü belirterek, “Fiyat oluşumunda sağlıksız bir yapı var. Fiyat oynaklığında dünyada ikinciyiz. Yeni uygulama ile içerideki fiyatları koruyarak üstteki tavanı indirdik. İçerideki fiyat 900 mü, tavanı 1050 liraya indirdik. Spekülatörün oynayacağı alanı daralttık. Gıda komitemiz var. Sarı alarm noktasına gelen ürünler var, et de bunlardan biri. Et fiyatlarındaki artış üreticiye gidiyor mu, hayır. Etin enflasyon sepetindeki payı yüzde 1,9. Bizim hemen arkamızda Yunanistan ve Portekiz geliyor. Portekiz yüzde 1,09. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Fiyattaki en ufak bir oynama da enflasyona yol açıyor. Biz bu tedbirleri aldık da hemen etkileşim oldu mu hayır. Şu andaki uygulamayı zamanlama olarak da uygun görüyorum.” ifadelerine yer verdi.

İhracatta Beklenen Artış

Önümüzdeki aylarda beklenen ihracat artış oranlarına değinen Bakan Zeybekçi, İhracat rakamlarına ilişkin, “Haziranda Ramazan Bayramı tatili vardı. Yüzde 2-4 bandında bir artış olabilir. Temmuzda yüzde 15’in üzerinde artış bekliyoruz. Yıl sonunda 153,3 milyar dolarlık hedefi fazlasıyla geçmek istiyoruz. Bu yıl tarihi zirveye ulaşmak istiyoruz” dedi.

F3haber.com  | Ankara

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.