Bakanlar Kurulu Kararları Açıklandı: OHAL Uzatıldı

Son dakika Bakanlar Kurulu kararları açıklandı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, bugün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, yaptığı açıklamada toplantıda alınan kararları açıkladı. Yapılan son Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonrasında beklenen flaş karar ise açıklandı.

OHAL Kararı

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, yaptığı açıklamada OHAL süresinin 90 gün daha uzatıldığını söyledi. Geçtiğimiz hafta yapılan MGK toplantısında alınan tavsiye kararı Bakanlar Kuruluna sunuldu ve Bakanlar Kurulunda OHAL’in uzatılması kararı alındı. Buna göre 21 Temmuz gecesi saat 01.00’da başlayan ve 19 Ekim günü sona ermesi beklenen OHAL, 19 Ekim günü yayımlanacak olan yeni kararname ile 90 gün daha uzatılacak.

Fırat Kalkanı Harekatı

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Fırat Kalkannı Harekatı’na değinen Numan Kurtulmuş, operasyonların amacının Suriye’nin kuzeyindeki terör koridorunun önlenmesi ve bölgenin güvenlikli bölge haline getirilmesi olduğunu belirtti. Harekatın başarılı bir şekilde devam ettiğini belirten Kurtulmuş, kırmızı çizgilerinin sürdürüldüğünü açıkladı.

Öğretmen Ataması Açıklaması

Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş konuşmasının devamında ise öğretmen atamaları hakkında alınan kararları açıkladı. 20 bin öğretmenin alınacağını açıklayan Numan Kurtulmuş, Milli Eğitim Bakanlığının bu alımları Ekim ayının 9’unda yapacağını belirtti. Kurtulmuş, alınacak öğretmenlerin atamasının ise birinci derece öncelikli yerlere olacağının altını çizdi.

İstihbaratın Yapılandırılması Meselesi

Basın mensuplarının, istihbarat birimlerinin yapılandırılması ile ilgili sorusuna ise Numan Kurtulmuş, bu konudaki çalışmaların devam ettiğini, konunun belli bir noktaya gelmesinden sonra Bakanlar Kuruluna sunulacağını belirtti.

Mavi Marmara Meselesi

Mavi Marmara meselesi ile ilgili sorulan soruya ise Numan Kurtulmuş, tazminatların resmi hesaplara yatırıldığını söyledi.

5haber.com  | Adana

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.