Başbakan Yıldırım’dan AP Kararına Sert Tepki: “Hükümsüzdür, Geçersizdir”

Önceki gün Avrupa Parlamentosu flaş bir tasarı kabul ederek Türkiye ile AB ilişkilerinin askıya alınması teklifini kabul etti. AP’de yapılan oylama sonucu imzalanan tasarı, Türkiye’ye gönderildi. Ancak AB Bakanı Ömer Çelik bu tasarının incelenmeden iade edileceği ve kabul edilmeyeceğini açıkladı. Ömer Çelik’in bu açıklamasının ardından Başbakan Binali Yıldırım da bu konu hakkında bir açıklamada bulundu.

Ankara’da düzenlenen Trafikte %100 Yaşam Projesi etkinliğine katılan Başbakan Yıldırım, burada flaş açıklamalarda bulundu. Programda kürsüye gelen Başbakan Yıldırım, AP’nin aldığı AB üyeliği müzakereleri askıya alınsın talebine sert tepki göstererek, “Bizim açımızdan bu karar hükümsüzdür, geçersizdir. Türkiye’nin beğeni satın al Avrupa Birliği konusunda duruşunda herhangi bir sapma yoktur, gayet nettir. Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinin özünü samimiyet oluşturmalıdır. Avrupa Birliği, gelecek vizyonunu belirlemeli ve Türkiye ile gerçekten birlikte yol yürüyecek mi yürümeyecek mi buna karar vermelidir. Bizim için önemli olan AB üst yönetiminin iradesidir. Türkiye’yi eleştirmek yerine kendi içlerine baksınlar. AB bir kafa karışıklığı yaşamaktadır. Bunun suretle ortadan kaldırılması ilişkilerin müspet yönde ilerlemesi şarttır. Türkiye’nin her zaman seçeneği vardır. Gidecek bir başka yolu da vardır. Alternatifsiz değildir. Diyelim ki her şey bitti. Otomatik giriş yok milletimiz karar verecek” ifadelerine yer verdi.

Başbakan Yıldırım açıklamasının devamında AP’nin bu kararının Türkiye açısından çok önemli bir karar olmadığını ve beklenmeyen bir şey de olmadığını söyledi. Buna benzer bazı kararların geçtiğimiz aylarda da alındığını dile getiren Başbakan Yıldırım, bu kararın Türkiye açısından hükümsüz ve geçersiz olduğunu söyledi. AB-Türkiye ilişkilerinin özünde samimiyetin olması gerektiğini vurgulayan Başbakan Yıldırım, “Avrupa Birliği, gelecek vizyonunu belirlemeli ve Türkiye ile gerçekten birlikte yol yürüyecek mi yürümeyecek mi buna karar vermelidir.” ifadelerini kullandı.

Yılda 25 Bin Can Kaybı, On Binlerce Yaralı ve Ciddi Maddi Zarar

Trafikte tedbir ve dikkate değinen Başbakan Yıldırım, vatandaşlara hem uyarıda hem de telkinde bulundu. Başbakan açıklamasında Türkiye geneline seslenerek, “Bugün halen yanılmıyorsam yıllık 25 bin can kaybı, on binlerce yaralı, milyarlarca avro maddi kayıp var. Türkiye’de bundan farklı değil, Amerika’da bundan farklı değil. Dünyanın her tarafında aslında ‘sessiz ölüm’ dediğimiz, trafikteki can kaybı, terörle kaybettiklerimizin kat kat üstünde webmaster blogu ama terör çok konuşuluyor, trafikteki ölümler konuşulmuyor” dedi.

F3haber.com  | Ankara

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.