Başika’da Türk Varlığı Sürecek

Geçtiğimiz gün Irak Hükümeti Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ni çağırarak Türk askerinin Başika’daki varlığının sona erdirilmesini istemiş ve bölgedeki Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını “işgalci kuvvetler” olarak nitelemişti. Konuyla ilgili bugün Irak Bölgesel Kürt Yönetimi bir açıklama yaptı.

Irak’ta bulunan Amerikan askerlerini görmezden gelen Irak Hükümeti, Peşmergelere ve Haşd el Vatani milislerine eğitim veren Türk Silahlı Kuvvetli mensuplarının işgalci devlet statüsünde bulunduğunu savunarak Türkiye’ye nota verdi. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım’ın sert bir tepki vererek karşıladığı Irak Hükümetine bir darbe de Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi’den geldi. Dizayi, “Türkiye’nin Başika’da yerleşmesi için izinleri Irak Hükümeti verdi” dedi.

Sefin Dizayi, “IŞİD’in Kürdistan Bölgesi ile Irak’a saldırıları sonrası, koalisyon ülkeleri ile diğer bazı ülkeler, Kürdistan Bölgesi ve Irak’a askeri yardım ve eğitim desteğinde bulunmuştur. Yine bu çerçevede, Irak Savunma Bakanı ve Hükümeti’nin bilgisi ve onayı dahilinde Musul yakınlarındaki Duberdan ve Başika bölgelerinde askeri kamplar açılmıştır. Bu kamplar, Ninova vilayetinden olan gönüllü güçlerin eğitimi amacıyla açılmış, Kürdistan Bölgesi Hükümeti de bu süreçte kolaylık sağlamıştır. Yine bu süreç çerçevesinde Türkiye askeri uzmanları, bu iki kampta gönüllü güçleri eğitmiştir. Irak Savunma Bakanı, eğitim kampları ile Türkiye güçlerini ziyaret etmiştir. Bunun dışında bir program, Kürdistan Bölgesi Başkanlığı ve Hükümeti’nin bilgisi dahilinde değildir.” şeklinde konuşurken dün Başbakan Binali Yıldırım “Irak’ın haddi değil” demiş ve “Irak Hükümeti, Bağdat ne söylerse söylesin, bölgedeki DEAŞ’la mücadele için, bölgedeki demografik yapının zorla değiştirilmemesi için Türk varlığı orada kalmaya devam edecektir. Bizim amacımız daha fazla insanlık dramının yaşanmaması, daha fazla kan akmaması ve bölgedeki oldubittilerin önüne geçilmesidir. Irak’ta mahli olmayan birçok ülke orada dolaşırken, tarihi derinliğiyle bölgede her zaman olmuş Türkiye hakkında böyle ileri geri laflar etmek, Irak hükümetinin haddi değildir.” şeklinde konuşmuştu.

Irak başbakanı Haydar Ebadi ise Irak’ın resmi televizyon kanalına katılarak “Türk tarafına Irak’ın meselelerine karışmamaları yönünde birden fazla uyarı yaptık. Korkarım ki Türk macerası, bölgesel bir savaşa dönüşebilir” şeklinde konuşmuş ve üstü kapalı tehditler savurmuştu.

Ancak Türkiye’nin Başika kamplarındaki varlığı da bu konuda Irak hükümetinin tepkileri de yeni değil. Geçen yıl da Irak hükümeti Türkiye’nin Başika kamplarını terk etmesini istemiş ve Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı “işgalci” şeklinde değerlendirmelerde bulunmuştu. Türkiye, bu sene de geçen seneki yaşanan olaylar üzerine yaptığı gibi askerin bir kısmını geri çekecek mi belli değil fakat Başika’da bulunan Türk askeri DEAŞ’a karşı geçen senekinden çok daha önemli bir noktada bulunuyor.

Kaynak: Sözcü

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.