Bylock Kullanan Polislere Gözaltı

İstanbul emniyetinde görevli bazı polislerin bylock programını kullandığının tespit edilmesinin ardından 35 ilde eş zamanlı olarak Bylock operasyonu yapıldı.

Rütbeli 166 polis memuruna yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda 120 kişi tutuklandı. Fethullahçı Terör Örgütü üyesi olmak suçundan aranan ve henüz yakalanmayan polisler için operasyon genişletilirken isimlerin Bylock isimli program üzerinden tespit edildiği öğrenildi. Operasyonu Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü yürütüyor  ve gelen bilgilere göre gözaltılar sürüyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan operasyon İstanbul başta olmak üzere 35 il genelinde yürütülüyor. Aranan polislerin tamamının rütbeli personel olduğu öğrenildi.

Bylock Kullananlar 3’e Tasnif Edilmişti

Ağustos ayının sonlarında Bylock programını kullananları üçe ayıran Emniyet, bununla alakalı olarak Kırmızı, Turuncu ve Mavi Liste hazırlamıştı. Bu listelerde yer alan kullanıcılardan Kırmızı Liste’de bulunanlar, uygulamayı indirip kullandığı ve ismi tespit edilenlerden oluşurken Turuncu Liste’de yer alan kişilerin kullandığı ancak kayıtlı oldukları kimliğin, yani programda görünen isminin ne olduğu tespit edilemeyen kişilerden oluşuyordu. Mavi Liste’de yer alan kişilerin ise uygulamayı kullanmış olabilecekleri sannından hareketle programda kaydına rastlanmayan kişiler olduğu öğrenilmişti.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.