Cumhurbaşkanında Devlet Başkanı Unvanını Veren Anayasa Değişikliği 8. Maddesi

Anayasa değişikliği için gidilecek olan referandum öncesi vatandaşların internet üzerinde en çok araştırdığı kelimelerin başında anayasa değişikliği maddeleri yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesini ön gören anayasa değişikliği için gidilecek olan referanduma kısa bir süre kala vatandaşların akıllarında, anayasanın değiştirilmesi planlanan maddeleri var. Bu maddeler arasında ise en çok tartışılan ve konuşulan madde 8. madde olarak ön plana çıkıyor. 8. Madde ile Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesini ön görülüyor.

Anayasa değişikliğinin 8. maddesi, Cumhurbaşkanının görev ve yetkilerinin değiştirilmesi yönünde maddesidir. Bu madde ile yapılacak değişiklikte Cumhurbaşkanına, “devlet başkanı” sıfatı verilecek. Devletin başı olan cumhurbaşkanına, yürütme yetkisini de eline alıyor.

Cumhurbaşkanına, “devlet başkanı” sıfatını alarak, Türkiye Cumhuriyetini ve Türk milletinin birlik ve beraberliğini temsil edecek. Bu değişiklik ile anayasanın uygulanmasını, devlet iş ve organlarının düzenli ve uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayacak. Cumhurbaşkanı gerekli gördüğü takdirde, yasama yılının ilk günü TBMM’de açılış konuşmasını da yapabilecek.

Öte yandan bu madde ile Cumhurbaşkanı, ülkenin iç ve dış siyaseti hakkında Meclise mesajlar verebilecek.

Referandum Ne Zaman?

18 maddenin tamamı tek tek olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde Şubat ayı başında oylandı ve onaylanmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı sonrasında yayımlanması üzerine Resmi Gazete’ye gönderilen anayasa değişikliği maddelerinin 16 Nisan Pazar günü düzenlenecek referandum ile halk oylamasına sunulması kararı alındı.

Türkiye genelinde milyonlarca seçmen 16 Nisan Pazar günü sandık başına giderek anayasa değişikliğini oylayacak.

F3haber.com  |  Ankara

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.