DAEŞ Terör Örgütü Başika’daki Türk Üssü’ne Saldırdı

Irak Hükümetiyle Türkiye Cumhuriyeti arasında son zamanlarda krize sebep olan Başika Üssü’ne DAEŞ terör örgütü mensuplarınca saldırıldı.

Sabah saatlerinde DEAŞ’in düzenlediği saldırıya karşılık veren Türk askerleri saldırıyı püskürttü.

Saldırı sonucu herhangi bir zaiyat yaşanmadı. 4 Türk askeri yaralanırken Gedu Üssünden ateşlenen Stinger Füzesi’yle DAEŞ’e ait bir İnsansız Hava Aracı düşürüldü.

Gelen bilgilere göre DAEŞ mensupları Musul yakınlarındaki Başika’da bulunan Gedu Üssü’ne Irak Ordusu’ndan ele geçirdikleri toplarla saldırdıkları öğrenilirken Türk tarafından anında karşılık vermesi ve ardından gerçekleştirilen hava saldırılarının ardından DAEŞ’in bölgeye yakın yerlerde bulunan mevzilerinin yerle bir edildiği öğrenildi.

Başika Niçin Önemli?

Sözcü Gazetesi yazarı Can Ataklı’nın yazısına göre Irak’ta 69 değişik ülkeden askerler bulunuyor ve Irak sadece Türk askerleri için rahatsızlığını dile getiriyor. Ancak Türk ordusunun Başika’daki varlığı kritik öneme sahip.

Musul’un kuzey doğusunda yer alan Başika, DAEŞ’in kontrolündeki Musul’a aynı zamanda en yakın yerleşim birimi. DAEŞ Terör örgütü Musul’u ele geçirdikten sonra burada bulunan Türk Konsolosluğunu da ele geçirmiş ve uzun bir süre Türk diplomatları esir etmişti. Aynı zamanda DAEŞ’in zenginliği de Musul’dan kaynaklanıyor. DAEŞ, Musul’da bulunan Irak varlıklarını ele geçirerek burada bulunan Irak Merkez Bankası’na ait altınlarla zenginleşmiş aynı zamanda Musul yakınlarında bulunan petrol yataklarını da işletip elde edilen petrolleri satarak zenginleşmiş, elde ettiği bu zenginliklerle Suriye’de Cerablus’a kadar ilerlemeyi başarmış hatta El Bab’da bulunan Suriye ordusuna ait askeri kışlayı da ele geçirdikten sonra buradan Kilis’e roket atmaya başlamıştı.

DAEŞ’in Zenginlik Kaynağı Musul

Türkiye’Nin Musul yakınlarında sahip olduğu üs bölgesi, Musul’un kontrol altında tutulması ve olası Musul harekatında kritik müdahaleler yapabilmesini olanaklı kılıyor. Musul’u kaybedecek olan DAEŞ, aynı zamanda kontrolü altındaki en kalabalık ve en zengin şehri de kaybedeceği manasına geliyor. Rakka’da bulunan petrol yatakları, DAEŞ gibi bir örgüt için yeterli olmayacağından örgütün çözülmesi de Musul’dan başlayacaktır. Her ne kadar Rakka IŞİD terör örgütünün sözde başkenti olsa da Musul kritik öneme sahip.

Siviller Operasyonu Engelliyor

Musul’da yaşayan 2 milyona yakın insanın bulunması, buraya yönelik gerçekleştirilecek olası müdahalenin önünde bir engel niteliğinde. Amerika Birleşik Devletleri de uzun zamandan beri Musul’a girme planları yaparken DAEŞ’in olası saldırıda buradaki sivilleri öne sürmesi ihtimali sebebiyle bugüne kadar Musul’a yönelik bir hareket gerçekleştirilmemesine sebep oldu. Yine de Musul, an itibariyle kuşatılmış bir durumda. Musul’un güneybatısında yer alan çöller DAEŞ’in tek ikmal güzergahı olarak göze çarpıyor.

Irak Türkiye’nin Çıkmasını Niçin İstiyor?

Bu konuda net bir bilgi yok. Fakat Irak, toprakları içerisinde bulunan 69 değişik ülkenin askerleri hakkında hiçbir huzursuzluk dile getirmezken Başika’da bulunan Gedu Üssü’ndeki Türk askerleri hakkında rahatsızlıklarını dile getiriyorlar. Bunun muhtemel iki sebebi olabilir; İlki Türkiye’nin Musul’u ele geçirebileceğini düşünen Irak, Türkiye’nin zaten önceden beri Musul üzerinde hak iddia etmesinden de ileri gelerek Musul’da gayrıresmi bir otorite kuracağından veya ilhak edeceğinden korkuyor veya Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (Kürdistan Özerk Bölgesi) ile Türkiye arasındaki sıkı ilişkilerden ve giderek gerilen Irak Türkiye ilişkilerinden ileri gelerek Türkiye’nin Kürt Bölgesi’nin bağımsızlığını desteklemekten korkuyor. Öyle ki, Başbakan Yıldırım’ın “Irak toprak bütünlüğü olmayan bir devlet” çıkışına Irak kanadından yanıt gecikmemiş ve “Irak federal bir devlettir” yanıtı verilmişti.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.