Kategoriler
EKONOMİ

Piyasalarda Son Durum , Döviz Kuru ve Altın Fiyatları 4 Ekim 2016

Döviz kuru ve altın fiyatları ne kadar oldu? Çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu? İşte piyasalarda son durum ve altın ile döviz kuru fiyatları.

Darbe girişimi sonrasında şok geçiren piyasalar, daha sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yayımlanan tedbirler ile piyasalar facianın eşiğinden kurtarıldı. Ancak hemen sonrasında Moody’s tarafından bazı açıklamalar yapıldı. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu tarafından yapılan Türkiye’de yatırım ortamı açıklaması sonrasında piyasalar tekrar eksi yönde seyir gösterdi.

Moody’s açıklamaları sonrasında piyasalar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Perez arasında geçen ve olumlu sonuçlanan Türkiye Rusya ilişkileri sonrasında piyasalar, özlenen eski günlerine tekrar dönüş yaptı.

IMF’den Türkiye Açıklaması

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından Türkiye’nin büyüme tahminlerine yönelik son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada Türkiye’nin büyüme tahmini, bu yıl için 0.5 oranında düşürülerek yüzde 3.3 seviyesine çekildi. Öte yandan yapılan açıklamada gelecek sene için ise büyüme tahminleri 0.2 puan düşürüldü ve yüzde 3 seviyesine getirildi. Bu açıklama ve büyüme tahminlerinin düşürülmesi sonrasında ise Türkiye kanadından yapılacak olan açıklama beklenmeye başlandı.

Altın Fiyatları

Bu gelişmeler sonrasında ise altın fiyatları, yatay seyrini sürdürüyor. Darbe girişiminden hemen sonra 130 TL civarına kadar yükseldi. Ancak, daha sonra yapılan hamleler ile tekrar eski düşük seviyelerine düşürüldü. İşte kapalı çarşıda altın fiyatları:

Gram altın 125.28 TL’den alınırken, 125.30 TL’den satışa sunulmaktadır.
Çeyrek altın 200.82 TL’ye alınırken, 205.84 TL’ye satılmaktadır.
Yarım altın 401.63 TL’ye alınırken, 411.68 TL’ye satılmaktadır.
Cumhuriyet altını 835.39 TL’ye alınırken, 848.01 TL’ye satılmaktadır.

Döviz Kuru

Serbest piyasada dolar 3.0610 TL’ye alınırken, 3.0617 TL’ye satışa sunulmaktadır.
Serbest piyasada euro 3.4307 TL’ye alınırken, 3.4316 TL’ye satılmaktadır.
İngiliz Sterlini ise 3.9003 TL’ye alınırken, 3.9023 TL’ye satılmaktadır.

f3haber.com  | Ankara

Kategoriler
EKONOMİ

Piyasalarda Son Durum ve Döviz Kuru ile Altın Fiyatları

Altın fiyatları ne kadar oldu? Döviz kuru ne kadar oldu?

Piyasalarda son durum ve Türkiye ekonomisi haberleri f3haber’de. İşte piyasalarda son durum ve altın ile döviz kurlarının son işlem hacimleri.

15 Temmuz gecesi meydana gelen ve millet ile Emniyet’in sırt sırta verip büyük bir dirençle karşı koyarak püskürttüğü darbe girişimi sonrasında Türkiye ekonomisinin çok büyük bir gerileme göstereceği ve ekonominin uzun bir süre düzelmeyeceği iddiaları ortalıkta çokça dolaşmaktaydı. Ancak bu iddia ve tahminlerin aksine, Türkiye ekonomisi alabileceği en düşük zararla bu süreci atlatmaya çalışmış ve bunda da gayet başarılı olmuştur.

Darbe girişimi sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından anında çıkartılan ve Bankaların durumdan etkilenmemesi için açıklanan karar ile olası bir banka krizinin önüne geçilmiştir. Bu açıklamanın ardından ise Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s bir açıklama yaptı. Moody’s tarafından yapılan açıklamada Türkiye’de yatırım ortamına yönelik eksi not verildi. Bu açıklama sonrası piyasalar kısa süreli bir çalkantı geçirmiş olsa da, ABD Merkez Bankası (FED) tarafından tutanak verilerine göre yapılan açıklamada faizlerin olumlu yönd seyir edeceğinin açıklanması sonucu piyasalar tekrar istenilen seviyelere çıktı.

Altın Fiyatları ve Döviz Kurları

Darbe girişimi sonrasında altın fiyatları son ayların en yüksek seviyelerine kadar çıktı ve bu seviyede oldukça uzun bir süre kaldı. Ancak süreç sonrasında atılan adımlar ve konu üzerinde yapılan açıklamalar altın fiyatlarını tekrar istenilen seviyelere getirmeye başladı. Serbest piyasada dolar ve euro ise 15 Temmuz’dan sonra 3 TL civarında seyretti.

xxx                                     Alış          Satış
Gram Altın                      127.24     127.31
Çeyrek Altın                    203.37    207.99
Yarım Altın                     405.48    415.98
Cumhuriyet Altını         841           851
Tam Altın                        813.51     829.43
Dolar                                2.9828    2.9830
Euro                                 3.3402    3.3408

F3HABER.COM