Kategoriler
GÜNDEM

Ege Üniversitesine FETÖ Operasyonu: 12 Gözaltı

İzmir’de devam eden Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında Ege Üniversitesine operasyon düzenlendi. Düzenlenen operasyonda aralarında akademisyenlerin de bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında bir talimat verildi. Verilen talimat ile harekete geçen İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Ege Üniversitesine operasyon düzenlendi. Haklarında yakalama kararı verilen isimlere yönelik düzenlenen operasyonda aralarında, yayımlanan KHK’larla kamudan ihraç edilen akademisyenler ile halen aktif görevine devam devam eden akademisyenlerde bulunuyor.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen talimat ile terör örgütü FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock’u kullandıkları tespit edilen 12 Ege Üniversitesi çalışanı gözaltına alındı. Gözaltına alınan isimler, polis ekipleri tarafından ifadeleri alınmak üzere emniyete götürüldü.

Yunanistan’a Kaçmak İsteyen FETÖ’cüler Gözaltına Alındı

Alınan son dakika bilgilerine göre İpsala Sınır Kapısından Yunanistan’a çıkış yapmak isteyen bir grup polis ekipleri tarafından durduruldu. Durdurulan grup GBT testinden geçti ve bu isimler hakkında FETÖ’den yakalama kararı olduğu öğrenildi. FETÖ’nün kriptolu haberleşme programı ByLock’u kullandıkları öğrenilen 5 kişi polis ekipleri tarafından gözaltına alındı ve ifadeleri alınmak üzere merkeze götürüldü.

Merkeze götürülen 5 şüpheliden 3’ü hakkında tutuklanmaları kararı verilirken 2 kişi hakkında da adli kontrol şartı ile serbest bırakılmaları kararı verildi.

Gündem haberlerinden, yerel haberlerden ve daha fazlasından haberdar olmak için f3haber’i takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Kategoriler
GÜNDEM

Mersin ve Hatay’da FETÖ Operasyonu: 43 Gözaltı

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Hatay ve Mersin’de başlatılan Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmasında gözaltılar ve tutuklamalar devam ediyor. Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından verilen talimatlarla çok sayıda kişi, örgüt üyesi şüphesiyle gözaltına alınıyor ve gözaltına alınanlar hakkında işlemler yapılıyor.

Hatay’da ByLock Operasyonu: 30 Gözaltı

Hatay’da devam eden Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında terör örgütünün kriptolu haberleşme programı ByLock’u kullandıkları belirlenen 30 kişi gözaltına alındı.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 15 Temmuz sonrasında başlatılan ve kararlılıkla sürdürülen FETÖ/PDY soruşturmasında haklarında yakalama kararı çıkartılan ve emniyete bu yönde talimat verilen isimlerin evlerine eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda ByLock’u kullandıkları tespit edilen ve yayımlanan KHK’lar ile mesleklerinden ihraç edilen aralarında asker, polis, belediye çalışanı ve katiplerin olduğu 30 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şüpheliler, ifadelerinin alınması için emniyete götürüldü.

Mersin’de FETÖ Operasyonu: 13 Asker Hakkında Gözaltı Kararı

Mersin’de devam eden Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmasında, terör örgütü ile bağlantısı olduğu tespit edilen 13 asker hakkında gözaltına alınmaları için yakalama kararı verildi.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında 7’si subay, 4’ü astsubay ve 2’si uzman çavuş rütbesinde olmak üzere toplamda 13 askerin terör örgütü FETÖ ile bağlantısının olduğu tespit edildi. Örgüt bağlantısı tespit edilmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kimlikleri belli olan bu kişilerin yakalanması için talimat verildi. 9 ayrı ilde bu askerlerin yakalanması için operasyonlarda düğmeye basıldı.

F3haber.com  | Ankara

Kategoriler
GÜNDEM

FETÖ’nün Yeni Planı: Milli Eğitim Rehberliği (MER)

Dağılma sürecine 17-25 Aralık tarihinden sonra giren Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY), 15 Temmuz’dan sonra tüm faaliyetlerini büyük bir gizlilik içinde yapma kararı aldı.

17-25 Aralık operasyonları sonrasında terör örgütü ilan edilen Fethullahçı Terör Örgütü, bu tarihten sonra daha önceden olduğu gibi faaliyetlerine rahat bir şekilde devam edememişti. FETÖ, bu süreç sonrasında daha dikkatli davranmaya başlamış, yukarıdan gelen emirlerle örgüt üyelerini de uyarmıştı. 15 Temmuz Cuma gecesi gerçekleşen ve halk ile emniyetin omuz omuza mücadelesi ile bertaraf edilen darbe girişiminden sonra ise Fethullahçı Terör Örgütü/PAralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)’na yönelik operasyonlar hız kazanmış, kamuda, TSK’da ve sivil vatandaşlar arasında FETÖ’de aktif şekilde görev yapmakta olan terör örgütü üyeleri tespit edilip haklarında hukuksal süreç başlatılmaktadır.

Ancak Türkiye içinde uzun yıllar süren yapılanmasını bir anda ele vermek istemeyen FETÖ, başka yollara başvurmaya başladı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 17-25 Aralık operasyonlarından sonra defalarca uyarıda bulunmasına rağmen, kanlı terör örgütü ile ilişkisini kesmeyenler, gizlenmek için farklı yollar armaya başladı. Akşam’ın haberine göre, devam eden FETÖ operasyonları kapsamında :Uşak İl Emniyet Müdürlüğü, hain örgütün yeni bir planını deşifre etti. Gözaltına alınan, tutuklanan ve pişmanlık yasasından faydalanan örgüt üyelerinden alınan ifadelere göre çrgütün yeni bir sisteme gittiği ve bu şekilde gizlenmeyi düşündüğü ortaya çıktı.

Örgüt, 17-25 Aralık ile 15 Temmuz girişimlerinden sonra birer birer kapatılan okullarda oluşturulan taban kesimlerin kaybolmaması ve örgüt ile bağlarının devam ettirilmesi için Milli Eğitim Rehberlik (MER) Sistemi kurduğu, alınan ifadelerde ortaya çıktı. FETÖ tarafından oluşturulan MER sistemi kapsamında her öğretmen 5 öğrenciden sorumlu olacak ve bu öğrencilere düzenli olarak piknik, gezi ve spor etkinlikleri yaptıracak. Karşı çıkan öğrencilere ise “Büyüklerimizin dediklerini yapmazsanız Allah cezalandırır” şeklinde tehditler söylendiği belirtildi.

f3haber.com

Kategoriler
GÜNDEM

Son Yıllardaki Savaş Uçağı Kazalarının Arkasından da FETÖ Çıktı

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)’na yönelik operasyonlar yoğunlaştı.

Terör örgütü FETÖ, siyasi, askeri ve kamu başta olmak üzere ülkenin en önemli yerlerine, illegal yollardan kendi üyelerini yerleştirmiş ve buralarda görevlerin aksamasına, devam eden görev ile operasyonların örgüt yararına yapılması yönünde görevleri kötüye kullanmıştır. Bu kapsamda Habertürk yazarlarından Fevzi Çakır’ın haberine göre, FETÖ’nün ordu içerisinde yeterli eğitime sahip olmayan pilotları üst kademelere yükselttiği ve bu nedenle son yıllarda uçak kazalarının çoğaldığı açıklandı.

Son iki yıl içerisinde sıklıkla görülen TSK’ya ait uçak ve helikopterlerin kaza vb. olaylar yaşamasının arkasında da FETÖ çıktı. Terör örgütü, sınav sorularını çalarak yerleştirdiği elemanlarını, ordu içi kademelerde de hızlı bir şekilde üst kademelere yükseltmiş, kalitesiz ve niteliksiz kişilerin söz sahibi olmasını sağlamıştır. Örgüt tarafından kısa bir süre içinde yükseltilen bu kişiler, henüz hazır pilot konumuna gelmemelerine rağmen, savaş uçaklarında pilot olarak görev almaya başladı. Bunun sonucunda ise son yıllarda 9 uçak kazası yaşandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ayrıntılarıyla birlikte açıklanan listede uçak kazaları ve nedenleri belirtildi. İşte o kazalar.

Ocak 2013: Diyarbakır’dan uçuşa geçmek için kalkan F-16 savaş uçağı, pistten çıktı. Uçak ağır hasar gördü.

Mayıs 2013: Suriye sınırında bekleme yapan F-16 türü savaş uçağı pilotu, çişini yaparken dikkatsiz davrandığı için bel kemeri tokası sıkıştı. Kazanın sebebi pilot hatası olarak kayıtlara geçti. Ancak uçağın pilotu eğitimlerde yetersiz görülmüş, fakat paralel yapı mensupları tarafından raporlarda yeterli gösterilmişti.

Eylül 2013: Sivas Kangal’da RF-4E uçağı pilotun yanlış kumanda etmesi sonucu düştü. Ancak paralel yapı durumu ört pas etti.

Haziran 2014: Merzifon’da iniş yapan bir F-16 savaş uçağı pilot hatası yüzünden pisten çıktı.

Ağustos 2014: Uçuş halinde bir F-16 uçağı, yakın uçuş yapması nedeniyle elektrik direğine çarptı.

Eylül 2014: Bir elektrik direğine çarpma vakıası da Diyarbakır’da yaşandı. Alçak uçuş yapan F-16 savaş uçağı, yüksek gerilim hattına çarptı. Sebep: Pilot hatası.

Aralık 2014: 5. Ana Jet Üs Komutanlığına ait bir F-16 savaş uçağı piot hatası ve lider hatası nedeniyle düştü. Pilot atlayarak ölümden kurtuldu.

Şubat 2015: Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait 2 uçak bir dağa çarptı. Kaza sonucu 4 asker şehit oldu.

Mart 2015: F-4E 2020 uçağı Konya’da düştü. Kaza sonucu 2 pilot şehit oldu. Sebep ise pilot hatası.

f3haber.com

Kategoriler
GÜNDEM

AB Bakanı Ömer Çelik’ten İkinci Darbe Açıklaması

15 Temmuz gecesi meydana gelen ve ülke tarihine bir kahramanlık destanı olarak geçen darbe girişimi sonrasında sürekli olarak ikinci bir darbe girişimi planı olduğu ve bu konu üzerinde terör örgütleri ile bazı düşman ülkelerin plan kurdukları spekülasyonları sürekli olarak konuşulmakta.

Darbe girişimi sonrasında sosyal medya hesapları üzerinden yeni bir girişimin olacağı ve FETÖ üyelerinin sosyal medya hesapları üzerinden sürekli olarak yeni bir darbe girişimini çağrıştırmaları ülke genelinde tedirginlikle izleniyor. Son günlerde ise gündemde ve sosyal medya platformları üzerinden sürekli olarak darbe konuşulmakta, yeni bir darbe girişimi planı spekülasyonları ortaya çıkmaktadır. Bu spekülasyonlar arasında en çok konuşulanı ise, gerçekleşebilecek yeni bir darbe girişiminin arkasında İngiltere’nin olabileceği iddiası.

Türkiye Cumhuriye’nin Avrupa Birliğine girmesine karşı olan ülkeler arasında yer alan İngiltere, darbe girişiminden önce gerçekleşen Brezit döneminde, sürekli olarak Türkiye’ye atıfta bulunmuş ve Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecini sürekli olarak sabote etmiştir. Bu kapsamda, AB Bakanı Ömer Çelik konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile bir görüşme yapan Bakan Çelik, bu görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi. Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Çelik, terör örgütlerine karşı alınan tutumun devam edeceğini ve örgüt üyelerinin hukuk kuralları çerçevesinde cezalandırılacağı belirtildi.

İkinci Darbe İddialarına Yanıt

Bakan Ömer Çelik, gündemde dolaşan ikinci bir darbe olacağı ve bu darbe girişimini ardından İngilizlerin olacağına yönelik iddialara ise “müttefiklerimiz ile ilgili bu tip spekülasyonlara son noktayı koydu.

F3HABER.COM