HDP’nin Adalet Yürüyüşüne Katılımı Hakkında Son Dakika Açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından başlatılan Adalet Yürüyüşü devam ediyor. Gündemde çok konuşulan Adalet Yürüyüşü hakkında HDP’den beklenen açıklama geldi.

HDP’nin Adalet Yürüyüşü için kararı merakla beklenirken ilk günlerde sözlü olarak destek verilmişti. Daha sonra gelen açıklamalarda yürüyüşe katılımın olacağı yönünde açıklamalar gelmişti. Bu konuda bir son dakika açıklaması geldi ve HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, CHP tarafından Ankara’da başlatılan ‘Adalet Yürüyüşü’ne katılımları ile ilgili, “Yürüyüşün en uygun yerinde en iyi katkı sunabileceğimiz zaman içerisinde bulunacağız. Şahıs olarak katılmayız bu partide, partiyi temsil edecek kişiler üzerinden katılım mümkün olabilir. Katılımımız da HDP’yi temsil yetkisine sahip siyasiler üzerinden olacaktır. Ve bu birkaç kişi değil daha geniş sayı ile de mümkün olabilir” ifadelerini kullandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir basın toplantısı düzenleyen HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Adalet Yürüyüşü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Öte yandan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin de  “Yol yapıyoruz, ‘Teröristler yürüsün’ diye değil” açıklamalarına değinen Yıldırım, bu açıklamayı eleştirirerek, “Bu yürüyüşün terörle ilgili tarafı varmış. Bakana bir çift çözüm var: Sanırsınız ki o yolları siz aile yada parti parasıyla yaptınız. Sanırsınız ki o yol hükumetin kendi malı, tapusu sizde. Unutmayın bakan, o yol 80 milyon insanın alın teri ve vergisiyle yapılıyor. Önce kendinize gelin. Yol partinizin babasının malı değil. Yol sizin cebinizden çıkan paralarla yapılmadı. 80 milyonun yoludur. Sanki etrafı çitlerle çevrilmiş kendi aile tarlalarına girilmiş. Malınız mülkünüz mü ihlal edildi oradan yürüyen sizden mi izin alacak” ifadelerini kullandı.

HDP’nin Yürüyüşe Katılımı

HDP’nin Adalet Yürüyüşü’ne katılımı ile ilgili konuşan Yıldırım, bu konudaki düşünce ve planlarını şu şekilde aktardı:

“HDP olarak bu yürüyüşün yanındayız ve destekliyoruz. Bu yürüyüşe belli bir yerden sonra katılacağımız içimizde tartışılan bir husustur. Ancak yarın MYK toplantımızdan sonra bu netleşecektir. Bizim nasıl katılacağımızı biz yalnız başımıza karar vermek yerine ya da CHP Genel Başkanının talebi üzerinden değil belli bir ortaklaşma talebinden katılımın daha doğru olacağını düşünüyoruz. ”

F3haber.com  | Ankara

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.