Kamu İşçilerinin Toplu İş Sözleşmesi Zamları Belli Oldu

Son dakika açıklaması Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi. Başbakan Yıldırım, yaptığı açıklamasında 200 bine yakın kamu işçisinin beklediği toplu iş sözleşmesi görüşmelerine göre 2018 yılında uygulanacak zam miktarını duyurdu.

Kamu toplu iş sözleşmesi çerçeve protokolü imza töreninde 200 bine yakın kamu işçisinin beklediği toplu sözleşmenin detaylarını açıklayan Başbakan Yıldırım, “İçinde bulunduğumuz yıl için zam oranı, ilk 6 ayda yüzde 7,5; ikinci 6 ayda yüzde 5 şeklinde mutabakata varılmıştır. İkinci yıl için birinci yarıda, yüzde 3,5; ikinci yarıda yüzde 3,5 olmak üzere kararlaştırılmıştır. Gerek ilk yıl gerekse ikinci yılda ayrıca gerçekleşen enflasyona göre ayarlama da yapılacaktır” sözlerini söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Türk İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay’ın da katılımı ile gerçekleşen törende konuşan Başbakan Yıldırım, toplu iş sözleşmesi görüşmelerine değindi. Görüşmelerin büyük bir olgunluk ve anlayış içerisinde geçtiğini dile getirdi. Başbakan Yıldırım yaptığı açıklamasında, “Ciddi bir anlayış içerisinde ve olgunlukla karşılıklı görüşmeler bugüne kadar devam etmiş ve işçi sendikalarımızın çalışanlar adına talepleri hükümetimizin ve ülkemizin imkanları nispetinde azami oranda karşılanmaya çalışılmıştır. Mükemmel, iyinin düşmanıdır. Gönül ister ki her şeyin en fazlasını verelim; ancak şunu hepimiz biliyoruz. Bu ülke hepimizin. İmkanlarıyla sorunlarıyla bir olacağız, beraber olacağız ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracağız. Bunu sağlamak için de en büyük kaynağımız insan. İnsan gücümüzü en iyi şekilde değerlendirmek, ülkenin geleceğe hazırlanması için olmazsa olmaz gördüğümüz en büyük kaynağımızdır” ifadelerine yer verdi.

Zam Miktarıları

İmzalanan toplu iş sözleşmelerinin 2017 ile 2018 yıllarını kapsadığını dile getiren Başbakan yıldırım, açıklamasının devamında belirlenen zam miktarlarını kamuoyuna duyurdu.

Buna göre zam miktarları ilk 6 ayda yüzde 7,5; ikinci 6 ayda yüzde 5 şeklinde belrilendi. İkinci yıl için birinci yarıda, yüzde 3,5; ikinci yarıda yüzde 3,5 olmak üzere kararlaştırıldı.

5haber.com  | Ankara

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.