Marmara’da Deprem!! Deprem İstanbul’da Hissedildi

?????????????????????????????????????????????????????????

Son günlerde yaşanan depremlere bir yenisi daha eklendi. Marmara Denizi açıklarında bugün deprem oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından konu ile ilgili yapılan son dakika açıklamasında Marmara Denizi açıklarında deprem olduğu açıklandı. Yapılan son dakika açıklamasında merkez üssü Marmara Denizi’nin doğusunda bulunan Çınarcık açıkları olarak saptanan deprem 17.09’da meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünce yapılan açıklamada 17.09’da Marmara Denizi açıklarında meydana gelen depremin büyüklüğü 3.5 olarak açıklandı. Bölgeye yakın bulunan İstanbul’un ilçelerinde de hissedilen deprem, kısa süreli paniğe neden oldu. Meydana gelen deprem, Çınarcık ilçesi, Bursa Orhangazi ilçesi, Yalova’nın bazı bölgeleri ve İstanbul’un Anadolu yakasının bazı bölgelerinde hissedildi.

Ege’de Art Arda İki Deprem

Geçtiğimiz günlerde Ege Denizi açıklarında art arda meydana gelen depremler de ülke genelinde paniğe neden oldu. Uzun süredir ekranlarda konuşulan ve basın dünyasında geniş yer bulan deprem iddiaları bölgede paniğe neden oldu.

Deprem Şiddetleri ve Etkileri

Deprem Şiddeti 1 ile 4 arası: Sallantılar zor hissedilir, binalar ve eşyalar zarar görmez.

Deprem Şiddeti 5 ise: Bu şiddette pencere camları ve mutfak eşyaları zarar görür.

Deprem Şiddeti 6 ise: Bu şiddet aralığında meydana gelen depremler, herkes tarafından hissedilir. Sıvalarda çatlaklar meydana gelir ve ağır eşyalar yerinden oynar.

Depremin Şiddet 7 ise: Bu şiddette bir depremde ayakta durmak oldukça zorlaşır ve eşyaların büyük bir kısmı hasar görür. Taş ve Kerpiç gibi zayıf maddeler ile yapılmış yapılarda hasar meydana geldi.

Depremin Şiddeti 8 ise: Şiddeti sekiz ve üstü olan depremlerde ayakta duran kimse olmaz, araba kullanmak zorlaşır  ve binaların çoğunda büyük hasarlar meydana gelir.

Depremin Şiddeti 9 ve üstü ise: Binaların hemen hemen hepsi yıkılır, yeryüzünde büyük çatlaklar meydana gelir. Barajlarda büyük hasarlar olur. Heyelanlar olur ve raylar yerlerinden çıkıp dökülür.

f3haber.com

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.