MGK’dan OHAL Uzatılsın Kararı Çıktı

15 Temmuz 2016 Cuma gecesi yaşanan ve milletimizin dik duruşu ile bertaraf edilen darbe girişiminin üzerinden 75 gün geçti. Darbe girişiminden 6 gün sonra ise düzenlenen Milli Güvenlik Toplantısı sonrasında ülke genelinde 90 gün süreli olarak Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edildi.

20 Temmuz tarihinde düzenlenen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Bakanlar Kurulu toplantıları sonrasında alınan karar, 21 Temmuz Perşembe günü gece yarısı 01.00 itibariyle yürürlüğe girmişti. Yasal süreci hızlandırmak ve başta FETÖ/PDY olmak üzere diğer tüm terör örgütleri ile mücadelede alınan kararların anında yürürlüğe girmesi adına ilan edilen OHAL kapsamında birçok kamu personeli, asker ve terör örgütü üyesi sivil kişiler hakkında gözaltı, tutuklama, meslekten uzaklaştırma ve meslekten ihraç kararları alındı.

21 Temmuz tarihinde başlayan OHAL kapsamında 6 adet Kanun Hükmünde Kararname yayımlandı. Yayımlanan KHK’lar ile başta, darbe girişimi ile meşru hükumeti yıkmaya teşebbüs eden Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) olmak üzere diğer bütün örgütlere yönelik kararlar alındı. Alınan kararlar ile birçok kamu personeli mesleklerinden ihraç edildi. TSK’da köklü değişikliklere gidildi. Milli Savunma Üniversitesi kuruldu.

MGK Sonrası OHAL Uzayabilir Açıklamaları Yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında bugün düzenlenen ve yaklaşık olarak 6 saat süren Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başkanlık ettiği MGK’da Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra diğer tüm bakanlar katılımda bulundu. MGK sonrasında yapılan bir diğer açıklamada ise OHAL’in uzatılması istendi. Ancak OHAL’in uzatılacağına yönelik henüz resmi bir karar yayımlanmadı.

OHAL Ne Zaman Sona Erecek?

21 Temmuz Perşembe gecesi saat 01.00’da ilan edilen 90 günlük OHAL, herhangi bir uzatılma kararı alınmadığı taktirde 20 Ekim günü sona erecek.

f3haber.com

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.