Milyonlarca Vatandaşın Trafik Cezası Borçları Yapılandırılıyor

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren açıklama sonunda yapıldı ve trafik cezaları siliniyor.

Vatandaşların devlete borçlarının birikmesinin ardından, belirlenen dönemlerde gelen yapılandırmalar ile borçlar silinmekte ve bu konu hakkında vatandaşlar rahatlamaktadır. Bu kapsamında ise 30 Haziran ve öncesine kadar olan tüm trafik cezası borçları yapılandırmaya alındı.

Trafik cezası borcu olan vatandaşlar, bu kapsamda çıkartılan yapılandırmadan faydalanmak için, Ekim ayı sonuna kadar bağlı oldukları Vergi Dairesi’ne gitmeleri gerekmektedir. Ayrıca borcu olan vatandaşlar, bu yapılandırmadan faydalanmak için, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi İnternet adresi üzerinden başvurusunu yapabilir. Ekim ayı sonuna kadar belirtilen yerlere başvuruda bulunan vatandaşların, borçlarına ait tüm faizler ve gecikme zamları silinecek olup, borcun bulunduğu dönemlere ait enflasyon verilerine göre borcun güncellemesi yapılacak. Vatandaşlar, güncellemesi yapılan borçlarını ister peşin, isterlerse taksitli bir şekilde ödeyebilecekler. Yapılandırma kapsamında başvuru yapan vatandaşlara seçtiği ödeme şekline göre uygun bir ödeme planı çıkartılacak.

Peşin Ödemede Avantaj

Trafik cezalarının yapılandırılması kapsamında toplamda 4 milyon 250 bin kişinin 6 milyar TL’lik borcu yapılandırılacak ve borcunu peşin şekilde ödeyecek olan vatandaşlara büyük kolaylık ve indirim sağlanacak. Yapılandırılacak olan trafik cezalarını peşin ödemeyi tercih edecek olan vatandaşların borçlarına uygulanacak enflasyon oranının yarısı esas alınacak ve daha az ödeme yapmaları sağlanacak. Peşin ödeme yapamayacak olan vatandaşlar ise tercih edecekleri taksit sayısına göre ödemeleri düzenlenecek ve her taksit döneminde ödemeleri gereken tutar belirlenecek. Bu kapsamda peşin ödemeler ile ilk taksit ödemeleri 30 Kasım’da yapılacak.

Yapılandırmadan ve borç indiriminden faydalanmak için Ekim sonuna kadar Vergi Daireleri veya Gelir İdaresi Başkanlığı sitesine başvuruda bulunabilirsiniz.

F3HABER.COM

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.