Nobel Barış Ödülü Kolombiya’dan

2016 yılında Nobel Barış Ödülü alan kişinin kim olduğu açıklandı. Norveç Nobel Komitesi tarafından açıklanan isim, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos oldu.

Santos’un bu ödülü, “Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri” isimli terör örgütü ile Kolombiya Devleti arasında 52 yıldır süregelen savaşı sonlandırmak için gösterdiği cesur çabalardan dolayı aldığı açıklanırken Kolombiya’da önceki pazar günü yapılan referandumda Kolombiya halkının savaşın bitmesini istemediği yönündeki sonuçtan dolayı Devlet Başkanı’nın aldığı ödül şaşkınlıkla karşılandı.

Nobel Barış Komitesi, verilen ödülle ilgili yaptığı açıklamada “Bu ödül, aynı zamanda yaşadıkları büyük güçlükler ve suistimallere karşın adil bir barış umudundan vazgeçmeyen Kolombiya halkına, sivil savaşın sayısız kurbanının yakınlarına ve barış sürecine katkıda bulunan tüm taraflara bir armağan olarak görülmelidir” sözlerine yer verirken Alfred Nobel’in son isteği olan “Dünyada barışın hakim olması” dileği ile örtüşmesinden dolayı Santos’a verildiği açıklandı.

Kolombiya İç Savaşı’nda 52 yıldır süren çatışmalarda 220 bin kişinin öldüğü düşünülürken yüzbinlerce insanın kayıp olduğu biliniyor. Ayrıca 10 milyondan fazla insanın yurdunu terk ettiği iç savaşla ilgili geçtiğimiz pazar günü bir referandum yapılmış ve “Savaş Sona Ersin mi” sorusu sorulmuş, şaşırtıcı bir şekilde ülkenin yüzde 50,2’si hayır cevabını verirken evet diyenlerin oranı yüzde 49,8’de kalmıştı.

Verilen Nobel Barış Ödülü’nün Kolombiya barışında etkili olup olmayacağı önümüzdeki dönemlerde belli olacak.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.