Son Dakika: Van’da 4.2 Şiddetinde Deprem Oldu

Van’da korkutan deprem.

Van’da bugün saat 22.22’de meydana gelen ve büyüklüğü 4.2 olarak belirlenen deprem, İpekyol İlçesine bağlı Çalımlı Köyü ve civarında azda olsa hissedildi. Bölgede kısa süreli paniğe neden olan düşük şiddetteki deprem sonrasında ise bölgde artçı depremlerin olabileceğine yönelik kuşkular bulunuyor.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre merkez üssü Van’ın İpekyol İlçesine bağlı Çalımlı Köyü olarak saptanan ve yerin 5 kilometre altında gerçekleştiği belirlenen bir deprem gerçekleşti. Yapılan açıklamada ise depremin şiddeti; Richter ölçeğine göre 4.2 olarak belirlendi. Düşük şiddetli olarak gerçekleşen deprem, merkez üssüne yakın bölgelerde hissedildi. Depremin hissedilmesi, bölgede yaşayan vatandaşlarda kısa süreli bir paniğe yol açsa da artçı depremlerin olmaması, yürekleri ferahlattı.

Son günlerde ülkemizde sıkça yaşanan depremler, akıllara acaba olası büyük bir deprem mi geliyor? sorusunu getirdi. En son olarak yine Van’da gerçekleşen, büyüklüğü 7.2 olarak ölçülen ve yaklaşık olarak 25 saniye süren depremde 604 kişi hayatını kaybetmişti. Binlerce yaralının olduğu depremin yaralarının sarılması ise zaman almıştı.

Akhisar’da Yaralar Sarılıyor

Akhisar’da son günlerde yaşanan ve kayıtlara küçük çapta sarsıntılar olarak geçen depremler, bölgeye ciddi zararlar veriyor. AFAD Manisa İl Müdürü tarafından konu ile ilgili yapılan son açıklamaya göre son 35 gün içinde il genelinde yaklaşık olarak binden fazla sarsıntının meydana geldiği ve bu sarsıntılar nedeniyle 15’i ağır hasarlı olmak üzere yaklaşık 50 konutun hasar gördüğü belirtildi. AFAD İl Müdürü tarafından yapılan açıklamanın devamında ise bölgede yaraların sarılması için çalışmaların sürdüğü belirtilirken, depremzedelere yaklaşık olarak 200 bin TL yardım yapıldığı belirtildi.

f3haber.com  | Ankara

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.