Son Yıllardaki Savaş Uçağı Kazalarının Arkasından da FETÖ Çıktı

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)’na yönelik operasyonlar yoğunlaştı.

Terör örgütü FETÖ, siyasi, askeri ve kamu başta olmak üzere ülkenin en önemli yerlerine, illegal yollardan kendi üyelerini yerleştirmiş ve buralarda görevlerin aksamasına, devam eden görev ile operasyonların örgüt yararına yapılması yönünde görevleri kötüye kullanmıştır. Bu kapsamda Habertürk yazarlarından Fevzi Çakır’ın haberine göre, FETÖ’nün ordu içerisinde yeterli eğitime sahip olmayan pilotları üst kademelere yükselttiği ve bu nedenle son yıllarda uçak kazalarının çoğaldığı açıklandı.

Son iki yıl içerisinde sıklıkla görülen TSK’ya ait uçak ve helikopterlerin kaza vb. olaylar yaşamasının arkasında da FETÖ çıktı. Terör örgütü, sınav sorularını çalarak yerleştirdiği elemanlarını, ordu içi kademelerde de hızlı bir şekilde üst kademelere yükseltmiş, kalitesiz ve niteliksiz kişilerin söz sahibi olmasını sağlamıştır. Örgüt tarafından kısa bir süre içinde yükseltilen bu kişiler, henüz hazır pilot konumuna gelmemelerine rağmen, savaş uçaklarında pilot olarak görev almaya başladı. Bunun sonucunda ise son yıllarda 9 uçak kazası yaşandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ayrıntılarıyla birlikte açıklanan listede uçak kazaları ve nedenleri belirtildi. İşte o kazalar.

Ocak 2013: Diyarbakır’dan uçuşa geçmek için kalkan F-16 savaş uçağı, pistten çıktı. Uçak ağır hasar gördü.

Mayıs 2013: Suriye sınırında bekleme yapan F-16 türü savaş uçağı pilotu, çişini yaparken dikkatsiz davrandığı için bel kemeri tokası sıkıştı. Kazanın sebebi pilot hatası olarak kayıtlara geçti. Ancak uçağın pilotu eğitimlerde yetersiz görülmüş, fakat paralel yapı mensupları tarafından raporlarda yeterli gösterilmişti.

Eylül 2013: Sivas Kangal’da RF-4E uçağı pilotun yanlış kumanda etmesi sonucu düştü. Ancak paralel yapı durumu ört pas etti.

Haziran 2014: Merzifon’da iniş yapan bir F-16 savaş uçağı pilot hatası yüzünden pisten çıktı.

Ağustos 2014: Uçuş halinde bir F-16 uçağı, yakın uçuş yapması nedeniyle elektrik direğine çarptı.

Eylül 2014: Bir elektrik direğine çarpma vakıası da Diyarbakır’da yaşandı. Alçak uçuş yapan F-16 savaş uçağı, yüksek gerilim hattına çarptı. Sebep: Pilot hatası.

Aralık 2014: 5. Ana Jet Üs Komutanlığına ait bir F-16 savaş uçağı piot hatası ve lider hatası nedeniyle düştü. Pilot atlayarak ölümden kurtuldu.

Şubat 2015: Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait 2 uçak bir dağa çarptı. Kaza sonucu 4 asker şehit oldu.

Mart 2015: F-4E 2020 uçağı Konya’da düştü. Kaza sonucu 2 pilot şehit oldu. Sebep ise pilot hatası.

f3haber.com

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.