TSK: Bin Kilometre Alan DAEŞ’ten Temizlendi

100330-M-6001S-263 DJIBOUTI (March 30, 2010) Marines from Tank platoon, 24th Marine Expeditionary Unit (24th MEU), cross a live fire range using M1A1 Abrams tanks alongside the French Foreign Legion's ERC90 Light Armored Vehicles from the 13th Demi-Brigade in Djibouti. Marines assigned to 24th MEU performed a series of sustainment and joint exercises alongside French military service members. The 24th MEU is on a seven-month deployment as part of the Nassau Amphibious Ready Group. (U.S. Marine Corps photo by Sgt. Alex C. Sauceda/Released)

TSK, Fırat Kalkanı Harekatı ile ilgili, 3 bölgenin daha kontrol altına alındığını ve bin kilometrekare alanın DAEŞ Terör Örgütü’nden temizlendiğini duyurdu.

44’üncü gününe giren Fırat Kalkanı Harekatı’na ilişkin bugün yapılan açıklamada DAEŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidin bertaraf edilerek hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek amacıyla operasyonun başlatıldığının tekrar altı çizilirken kontrol altına alınan bölgelerde yoğun mayın temizleme faaliyetinin icra edildiği belirtildi.

Suriyeli muhaliflerden oluşan Özel Görev Kuvvet Grubu tarafından ele geçirilen ve karadan ve havadan ateş desteği sağlanan operasyonlar kapsamında Rai’nin güneybatısında bulunan Mazrat El Ala, Aziziye ve Kabtan bölgelerinin meskun mahal (yerleşim bölgesi) dahil olmak üzere terör örgütlerinden arındırıldığına yer verildi.

118 Yerleşim Yeri Temizlendi

Operasyonun başlangıcından beri 118 bölgenin terör örgütlerinden temizlendiğinin vurgulandığı açıklamada, bugüne kadar 943 hedefe 7 bin 432 fırtına obüsü atışı, roket atışı ve havan atışı yapıldığı, bin 583 de tank atışı ile muhalif grupların önünün açıldığı vurgulandı.

Böylece bugüne kadar 118 yerleşim yerini kapsayan yaklaşık bin kilometrekarelik alan kontrol altına alındı.

Sıcak Yemek Veriliyor

Bugün yaşanan çatışmalar kapsamında uçaklarla 8 hedefe 10 bomba atılığı kaydedilirken, bu hava harekatı kapsamında 3 DAEŞ terör örgütü mensubunun öldürüldüğü, 28 mayın ve 10 EYP (El Yapımı Patlayıcı)’nin de etkisiz hale getirildiğine yer verildi. Ele geçirilen bölgelerde Kızılay ve AFAD ekipleri tarafından günde üç öğün sıcak yemek verildiği bildirildi.

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.