Yenibosna’daki Saldırıyı TAK Üstlendi, TAK’ın Üstlendiği Saldırılar

Dün İstanbul Yenibosna’da bir polis merkezi yakınlarında patlayan ve 10 kişinin yaralandığı saldırıyı PKK’nın şehir yapılanması olan TAK örgütü üstlendi.

Bu sabah olayla ilgili altı kişi gözaltına alınırken TAK internet sitesinde saldırıyı gerçekleştirdiğini açıkladı.

TAK’ın Gerçekleştirdiği Saldırılar

2004 yılında fiili olarak kurulan ve Türkiye’de şehirlerde saldırılar yapan TAK, PKK’ya bağlı bir örgüt ancak PKK ile özellikle Barış Süreci’nde çok ayrı düşmesiyle tanınıyor.

2005 yılında ilk saldırısını Aydın’ın Kuşadası ilçesinde gerçekleştiren terör örgütü 5 kişinin ölümüne sebep olmuştu. 2006 yılında ise Fethiye ve Antalya’da toplam 6 kişinin ölmesiyle sonuçlanan saldırılar yapan TAK aynı yıl Ak Parti’nin İstanbul binasına da saldırmıştı.

2010 yılında Halkalı’da askeri bir servis aracına molotoflu saldırı yapan kanlı örgüt, 4 asker ve 1 sivilin şehit olmasına sebep olurken aynı yılın 31 Ekim tarihinde Taksim’de 32 kişinin yaralandığı bir asldırı daha gerçekleştirdi.

2011 yılında Ankara Kızılay’da yine bir askeri servis aracını hedef alan TAK 3 kişinin hayatını kaybettiği ve 34 kişinin yaralandığı saldırıyı 2 gün sonra üstlendi.

2015 yılında Sabiha Gökçen Havalimanı’na Havanlı saldırı gerçekleştiren örgüt burada da 1 kişinin ölmesine ve 1 kişinin de yaralanmasına sebep oldu.

2016 yılı TAK’ın kanlı eylemlerini artırdığı bir yıl oldu. Şubat ayında Ankara’da askeri servis aracına yönelik saldırı gerçekleştiren terör örgütü 28 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı 2 gün sonra üstlenirken Mart 2016 yılında yine Ankara’da 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir bombalama saldırısı yaptı.

Nisan ayında Bursa Ulucami’deki saldırıyı üstlenen örgüt son olarak 7 Haziran tarihinde İstanbul Vezneciler’de 5 polis ve 6 sivilin hayatını kaybedip 36 kişinin de yaralandığı saldırıyı üstlendi.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.