Zabıt Katibi Alımına Rekor Başvuru (Uygulama Sınavları Başladı)

Geçtiğimiz ay başvuruları alınan ve önceki hafta sıralama listesi açıklanan zabıt katipliği sınavı için binlerce başvuru alındı.

Başvuruları önceki ay alınan ve KPSS puanına göre sıralaması belirlenen zabıt katipliği alımı için binlerce başvuru alındı. Türkiye’nin birçok komisyon başkanlığı tarafından alınan başvurulara, en az lise mezunu ve Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ndan en az 701 puan alan adaylar başvuruda bulundu.

Darbe girişimi sonrasında başlatılan operasyonlarda açığa alınan ve mesleklerinden ihraç edilen kamu personellerinin yerine yeni personeller alınmaya başladı. Bu kapsamda ise geçtiğimiz ay Adalet Bakanlığı, personel alım ilanı yayımladı. Yayımlanan personel alımında birçok komisyona sözleşmeli ve kadrolu personel alımı yapılacağı belirtildi. Yayımlanan ilanda alınacak olan personeller zabıt katipliği, mübaşirlik, şoför, teknisyen, kaloriferci ve aşçı pozisyonlarında istihdam edileceği açıklandı.

Adalet Bakanlığı personel alımı sonuçları ise geçtiğimiz gün yayımlandı. Yayımlanan sonuçlara göre alınan başvurular hayrete düşürdü. Son yıllarda ülkemizde artan işsizlik, personel alımına başvuran sayılara da yansıdı. Bu kapsamda 310 zabıt katibi alımı yapacak olan İstanbul Adalet Sarayının personel alımına toplamda 3 bin 598 kişi başvuruda bulundu. Alınacak olan personel sayısının 5 katının sözlü mülakata alınacak olması ile başvuran bu sayıdan bin 550 kişi, uygulama sınavına katılmaya hak kazandı.

KPSS puanı ile gerçekleştirilen sıralamada kendilerine yer bulan adaylar, uygulama sınavında 3 dakika içinde en az 90 kelime yazmaları şartı aranacak. Uygulama sınavına katılan adaylardan başarılı olanlar, bu ay içinde gerçekleştirilen sözlü sınav ile belirlenecek.

Ankara Adliyesi Sözleşmeli Mübaşirlik Alımı Sıralaması Henüz Açıklanmadı

Adalet Bakanlığı tarafından ilan edilen sözleşmeli mübaşirlik alımı başvurularının tamamlanmasının ardından başvuru sonuçları birçok ilde açıklandı. Ancak Ankara Adliyesi, alım yapacağı 40 sözleşmeli mübaşir için başvuru sonuçlarını henüz açıklamadı. Binlerce aday, bu sonucun açıklanmasını sabırsızlıkla bekliyor.

f3haber.com

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.