Zabıt Katipliği Uygulama Sınavı Metinleri Yayımlandı

Binlerce aday tarafından sabırsızlıkla beklenen zabıt katipliği alımı ilanı geçtiğimiz ay yayımlandı ve ilgili ilana başvurular alındı. Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan zabıt katipliği alımı ilanına başvuruda bulunacak olan adaylar ise, uygulama sınavında karşılarına çıkacak olan metinlerin yayımlanmasını beklemeye başlamıştı.

Binlerce başvurunun alındığı zabıt katibi alımında, başvuruda bulunan adaylar arasında uygulama sınavı yapılacak ve yeterli yeteneğe sahip adaylar, sözlü sınava tabi tutulacak. Uygulama sınavında başarılı olacak adaylar, daha sonrasında açıklanacak olan tarih ve saatlerde, başvurularını yaptıkları komisyonlarda sözlü sınava tabi tutulacaklar.

Zabıt katibi olmak için başvuruda bulunan adaylar arasından KPSS puan şartı taşıyanlar ve sıralamaya giren adayların alınacağı uygulama sınavında adaylara verilecek olan metinlere bağlı kalarak bu metinleri kendilerine verilen süre içinde, belirtilen sözcük sayısının üzerinde yazmaları istenecek.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda; memur sınav, atama ve nakil yönetmeliğinin özel şartları arasında olan 6. maddesi esas alınarak uygulama sınavı metinleri yayımlandı. İlgili yönetmelikte ise, uygulama sınavlarının yapılmasından en az bir hafta önce, sınav metinlerinin yayımlanması zorunluluğu maddesi bulunmaktadır. Bu kapsamda ise ilgili bağlantıda belirtilen metinler, zabıt katipliği uygulama sınavında adaylara verilecek. Kura ile adaylara verilecek olan metinlerde, adayların, bilgisayar veya daktilo ile 180 dakika içerisinde yanlışsız en az 90 kelime yazmaları istenecek.

Uygulama Sınavları Ne Zaman?

Komisyonlar tarafından yayımlanan mülakat listesinde isimler bulunan adaylar kendilerine verilen tarih ve saatte, komisyon başkanlıklarında hazır olmaları gerekmektedir. Zabıt katipliği için uygulama sınavları ise 1 Ekim 2016 tarihinde başlayacak.

Zabıt katipliği uygulama metinlerine ulaşmak için “http://www.pgm.adalet.gov.tr/duyuru/2016/eyl%C3%BCl/metin.htm” adresini ziyaret edebilirsiniz.

F3HABER.COM

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.